Све бржи технолошки развој у великој мери олакшава извршавање свакодневних обавеза и чини живот лакшим и функционалнијим. На жалост, осим неоспорних бенефита, коришћење модерне технологије у свакодневном животу допринело је смањењу кретне активности како код одраслих тако и код деце. Око 75 одсто младих између 11 и 17 година, као и свака 4. одрасла особа недовољно су физички активни.
Опште је познато да редовна физичка активност и кретање код деце доприноси јачању мишића, правилном расту костију, подстиче правилну координацију покрета и правилно држање тела, развија осећај за равнотежу и спретност. Кретање доприноси јачању имунитета и штити од вишка килограма. Такође, благотворно делује на срце, крвоток и дисање. Свакодневно кретање и физичка активност развијају осећај одважности и одговорности код детета, помажу у јачању самопоуздања, као и у ослобађању од агресије и негативних емоција на здрав начин.
Постоји мишљење да су деца са сеоског подручја физички активнија од деце у граду, али то је само делимично тачно. Смањењем популације на селу довело је и до тога да деца често немају друштво вршњака са којима би поделили радост игре и кретања, што доводи да се деца окрену алтернативним начинима дружења као што су друштвене мреже и „ONLINE“ игрице.
Запослени у ОШ „Иво Андрић“ из Прањана свесни овог проблема предузели су низ мера како би се проблем смањене физичке активности код деце која гравитирају ка школи у Прањанима свео на минимум, а такође малишанима бар у некој мери обезбедили садржаји који су доступни њиховим вршњацима у градској средини. Захваљујући мотивисању и анимирању ученика током наставног процес , личним афинитетима ученика, као и сарадњом са спортским клубовима у Горњем Милановцу формиране су четири селекције у различитим спортским гранама: карате (Карате клуб „Чачак“), фудбал (ФК „Јуниор“), одбојка (ОК „Лотус“), кошарка (КК „Деспот“). Селекција Карате клуба „Чачак“, селекција из Прањана, која тренинге одржава и у четворогодишњој школи у Богданици, са успехом ради већ дужи низ година, док су фудбалска, одбојкашка и кошаркашка селекција формиране 2023. односно 2024. године. Формирање ових селекција је велики успех имајући у виду удаљеност Прањана од Горњег Милановца и Чачка.
Тренутно је око две трећине ученика свих узраста ОШ „Иво Андрић“ обухваћено планским и систематским физичким вежбањем и при томе не мислим само на ученике матичне већ и других школа (Брезна и Каменица) које егзистирају унутар колектива ОШ „Иво Андрић“.
Осим у ова четири клуба, ученици сувоборског краја чланови су и других спортских клубова: Стрељачка дружина „Драган Јевтић Шкепо“ Горњи Милановац, ФК „RED STAR“ Горњи МИлановац, ФК „Гаучоси“ Чачак, ФК „Младост“ Лучани. Такође један број ученика је члан КУД „ФРА“ и „ Дуле Милосављевић ЖЕЛЕ“ из Чачка.
Показатељ да су деца сувоборског краја мотивисана да се баве физичким активностима говори и ентузијазам са којим су ученици прихватили да одлазе на часове пливања на затворени базен „23. април“ у Горњем Милановцу. Овом приликом захваљујем се руководству општине Горњи Милановац која је омогућила да ученици из удаљенијих крајева наше општине осете задовољство боравка на базену ван летње сезоне и надам се да ће сарадња бити настављена и у наредном периоду.
Нагласио бих још и ово да улагање у спортско рекреативне садржаје (секције, клубови и инфраструктура) није само улагање у здравље популације на одређеном подручју, већ и социјално-економска инвестиција. Можда разноликост спортско рекреативних садржаја неће задржати становништво да остане на селу, али је разлог више да људи остану или се врате на село. Такође, спортско рекреативна инфраструктура повећава и туристичку понуду села, што би љубитеље природе и сеоског туризма привукло да посети села сувоборског краја.
Ненад Радовић