Савремени начин живота, развој технологије и медија допринели су да се човек отуђи од природе и окружи се имагинарним светом који пружа модерно доба. Планинарство је рекреативна активност која засигурно омогућава човеку да одржи контакт са природом и дозволи му да ужива у благодетима које она пружа.
Од школске 2021./22. године један од изборних предмета у ОШ „Иво Андрић“ је ПЛАНИНАРСТВО И БОРАВАК У ПРИРОДИ. Циљ наставе из овог предмета јесте да ученици кроз теоријску и практичну обуку у учионици и у природи стекну знања и вештине и усвоје моделе понашања који ће им помоћи да кроз овај специфичан вид рекреативне активности очувају и унапреде своје здравље, личну безбедност и усвоје одговоран однос према природи.
Са идејом да се ниво стечених знања из планинарства провери и унапреди: у суботу 11. 06. реализована је пешачка тура на Дивчибарама, а за крајњу дестинацију одабран је Црни врх (1096 мнв, ) на планини Маљен. Ово је иначе други врх по висини, а највиши врх Маљенљ је Краљев сто са 1104 мнв.
Ова активност окупила је 20 ученика петог разреда из школа у Брезни, Каменици и Прањана. Иако временски услови нису били наклоњени младим планинарима, то их није обесхрабрило да са пуно ентузијазма приступе реализацији овог подухвата. Стаза дужине од око 5 километара савладана је за око 2 сата. Током пешачке туре прављене су краће и дуже паузе, на којима су ученици одговарајући на контролна питања и уз додатна објашњења која су давали настваници физичког и здравственог васпитања могли да се присете свега онога што су слушали и радили на часовима планинарства. На овим паузама обрађене су теме о заштити животне средине, маркацији стаза, начинима кретања по различитим врстама терена, опасностима које вребају у природи, законима и правилима којих се МОРАМО придржавати када смо на планини… Ученици су одговарајући на контролна питања и кроз дискусију о планинарству показали завидан ниво знања, што говори у прилог заинтересованости ученика за овај предмет.
Осим знања, ученици су демонстрирали значајан ниво физичке кондиције и вештине приликом кретања на стрмом и кишом расквашеном терену. Време које је утрошено за реализацију ове пешачке туре сигурно није мерило нивоа физичких способности ученика ОШ „Иво Андрић“ и евидентно је да су ученици физички спремни и за захтевније напоре. Када се осврнемо и боље анализирамо карактер одмора који су прављени током извршења ове активности, слободно се може рећи да су они били више едукативне природе, а не потреба за предахом.
Још једна чињеница радује, а то је понашање ученика током реализације похода на Црни врх. Свако ко се бави планинарством зна да је за успех сваког планинарског похода, осим организације неопходна дисциплина и солидарност унутар групе. Није било идвајања из групе, запостављања и занемаривања потреба појединаца, посебно оних са слабијим физичким статусом, није било примера некоректног понашања које би угрозило групу или појединца. Једном речју све оно што је договорено пре поласка на успон, ученици су испоштовали.
На крају можемо рећи да је поход у потпуности успео. Ученици су богатији за једно лепо искуство, доживели су много тога о чему су слушали током теоријске наставе, видели су да планина у исто време може бити лепа и опасна, надам се да је ова пешачка тура побудила још веће интересовање код ученика да се баве овим типом рекреативних активности. Такође, надам се да је Црни врх само један од многих које ће ученици ОШ „Иво Андрић“ .
Једина жал остаје што смо због густе магле остали ускраћени за бајковити поглед који се пружа са Црног врха, али то нека остане за неку другу прилику.
Наставник физичког и здравственог васпитања
Ненад Радовић