Домовина је лепота: слободе, живљења, знања, рада, поштења, части и васпитања.

Љубивоје Ршумовић

Интегративна настава је један од иновативних модела којим се врши међусобно повезивање наставних садржаја из више предмета. Интегративни приступ садржајима „Моја домовина“, тип часа – утврђивање, је: српски језик, математика, музичка култура природа и друштво и ликовна култура. Место рада је ОШ „Иво Андрић“ у Брезни, време реализације 08:20 – 10:55 сати. Разред – четврти. Датум, 08.10.2024.год. Реализатори: ученици и учитељи из Брезне, Теочина и Срезојеваца.

Циљеви и задаци часа

Образовни – Утврђивање знања о садржајима о домовини Србији. Повезивање знања кроз доживљај и разумевање текстова из српске баштине, развијање читалачке компетенције које обухватају истраживачко посматрање, естетско доживљавање.

Функционални – Развијање способности памћења, мишљења, подстицање унутрашње мотивације код ученика, развијање способности самосталног учења, подстицање говорног и писаног изражавања, прецизност у раду.

Васпитни – Развијање позитивних осећања и ставова према својој домовини, одговорно понашање као стил живота. Домовина је наша кућа.

Активности ученика: слуша, повезује, уочава, саопштава свој став, мишљење, поставља и одговара на питања.

Активности наставника: поставља и истиче циљ часа, помаже ученицима којима је потребна помоћ у раду, похваљује ученике.

Наставне методе: метода усменог и писаног изражавања, истраживачка, текстовна, интерактивна.

Облици рада: фронтални, индивидуални, групни. Наставна средства: Фотографије, наставни листић, свеске ученика, географска карта, лаптоп.

Наставни предмети

Музичка култура – Хорско извођење химне „Боже правде“ (уводни део часа). Слушање песме „Ово је Србија“ (завршни део часа).

Математика – Индивидуални рад на наставним листићима.

1. Планета Земља има облик: купе, лопте, пирамиде. Заокружи тачан одговор.
  2. Континент је највећа копнена површина. ¾ Земље је прекривено водом, док је само ¼ копно. Да ли је веће ¾ или ¼ ? Тачан одговор заокружи.
  3. Број боја на застави РС је претходник броја 4. Напиши број, тачан одговор.
  4. Слагањем слова добићеш називе насеља. ОНЧТИЕ, ЗЕНБРА, ЕЗРОСЕЈЦВИ
  5. Удаљеност од Горњег Милановца до Београда је: 120 метара, 120 километара или 120 килограма. Заокружи тачан одговор.
  6. Национални парк у Србији који почиње на 22. слово по реду у азбуци је…….
  7. Цвијићев врх је 1132 m највиши врх планине Рудник. Претходник броја 1132 је _____, следбеник броја 1132 је _____ .

Српски језик – Родољубивим песмама исказујемо осећања према домовини и свом народу. Рецитал ученика „Путовањем кроз Србију“ песмама: „Сава“, „Авала“, „Шумадија“, „Нови Сад“, „Златибор“.

Скривене речи у реченици. Нпр. Сава лако тече у Дунав испод мене. (Авала). Ко носи воду на велико Црно море? (Дунав). Мешај варјачом да не загори! (Ајвар). Идете ли на ливаду? (Детелина).

Допуни реченице.

1. Споменик кнегиње Љубице налази се у селу ______________ .
  2. Село код Горњег Милановца чија је школска и сеоска слава Митровдан је ________ .
  3. Устанички војвода Милић Дринчић је родом из _________ . Тачни одговори су: Срезојевци, Брезна, Теочин.

Природа и друштво

Подела ученика у две групе. Рад на наставним листићима. Ученици имају петнаест минута за рад. Потом, добијање повратне информације и проглашење победничке групе, односно групе која је освојила највише тачних одговора.

Задаци су конципирани тако да сви чланови у групи буду активни учесници у раду.

ПРИЛОЗИ

ЛИКОВНА КУЛТУРА

Подела ученика у три групе, по издвојеним одељењима: Брезна, Теочин и Срезојевци. Ликовни рад у оквиру групе на тему „Разгледница мога краја“. Ученици добијају срце од папира где ће предтсавити свој завичај. Време око двадесет минута. Након тога, анализа радова, разговор о завичају.

Самоевалуација – Тимски рад је башта у којој идеје цветају. Сарадњом, ангажовањем ученика и наставника интегративна настава је успешно реализована.

ДОМОВИНА ЈЕ НАША ДРУГА КУЋА, ЧУВАЈМО ЈЕ!